antykoncepcja

Antykoncepcja - zbiór różnorodnych metod mających na celu niedopuszczenie do zapłodnienia przez plemnik komórki jajowej, lub implantacji zarodka w jamie macicy. Podział sposobów zapobiegania ciąży opiera się na mechanizmach ich działania. Wykorzystanie zmian fizjologicznych podczas cyklu miesiączkowego kobiety charakteryzuje tzw. metody naturalne. Hamowanie owulacji stanowi cel antykoncepcji hormonalnej. Uniemożliwienie kontaktu gamet ? metod mechanicznych i chirurgicznych. Z kolei uniemożliwienie implantacji już zapłodnionej komórki jajowej jest domeną niektórych metod antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja stanowi podstawowy element kontroli narodzin. Istnieje kilka postulatów idealnej metody antykoncepcji sformułowanych przez Guillebauda, do których zalicza się m.in. stuprocentowe bezpieczeństwo, pewną skuteczność, odwracalność, prostotę, łatwość w odstawieniu metody, możliwość samodzielnego stosowania, niską cenę i szeroką dostępność, akceptację w każdej kulturze i systemie religijnym, czy politycznym. W chwili obecnej żadna ze znanych metod antykoncepcyjnych nie spełnia ww. kryteriów.

W wyniku braku lub nienależytej edukacji przejawiającej się brakiem stosowania, niewłaściwym użyciem, ale też zawodności niektórych metod, szacuje się iż w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ok. 40% ciąż stanowią ciąże niepożądane, na świecie ponad 80 milionów nieplanowanych ciąż. W efekcie corocznie dochodzi do około 40 milionów aborcji, a w samych Stanach Zjednoczonych do 1,3 mln na 4 mln urodzeń[3], co bezpośrednio generuje wydatki w tym kraju wynoszące 9,6-12,6 mld USD.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przyjęło stanowisko, iż jedynym skutecznym sposobem zapobiegania niepożądanej ciąży jest promowanie nowoczesnej antykoncepcji.

Metody antykoncepcji

Metody antykoncepcyjne nie wymagające od partnerów przestrzegania okresów abstynencji seksualnej, są uznawane przez WHO za metody antykoncepcyjne sensu stricto. Sposób ich działania oraz budowa są bardzo zróżnicowane. Wyróżnia się metody mechaniczne, hormonalne, wkładki domaciczne, metody chirurgiczne oraz środki plemnikobójcze. Z kolei techniki opierające się o zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie kobiety, długość życia plemników i komórki jajowej, wymagające przy tym okresów abstynencji seksualnej, zaliczane są do tzw. metod naturalnych.

Metody rozpoznawania płodności

Obserwacja płodności pomaga parom zrozumieć, jak uniknąć poczęcia lub jak do niego doprowadzić.

Spośród metod rozpoznawania płodności można wyróżnić te, które opierają się na zliczaniu dni cyklu ? i na tej podstawie obliczania momentu wystąpienia okresów płodnych (metoda kalendarzowa) oraz metody w których, dla określenia okresu płodności, kobieta bada swój śluz szyjki macicy (metoda śluzowa) lub mierzy temperaturę ciała (metoda objawowo-termiczna, metoda owulacji).

Ściśle przestrzegana metoda objawowo-termiczna wykazuje się skutecznością po jednym roku użytkowania wynoszącą 98,6 - 99,2%, co jest wartością porównywalną ze skutecznością wkładek domacicznych (99,4%-99,8%) i tabletek hormonalnych (99,7%), lecz okres dopuszczalnego współżycia ogranicza się do II fazy cyklu 4 dni po owulacji, stanowiąc zatem 10 dopuszczalnych na średnio 28 dni całego cyklu.

Metody mechaniczne

Polegają na mechanicznym blokowaniu, za pomocą izolujących błon gumowych, możliwości wniknięcia plemników do macicy i niedopuszczeniu do zapłodnienia. Do metod tych zalicza się m.in. prezerwatywę, kapturek dopochwowy. Wadą metod mechanicznych jest konieczność użycia ich bezpośrednio przed stosunkiem. Zaletą natomiast możliwość natychmiastowego użycia bez wstępnych skomplikowanych zabiegów, brak wymogu wstępnej lekarskiej konsultacji oraz zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. W celu uzyskania lepszej skuteczności zaleca się łączenie metod mechanicznych z chemicznymi. W sprzedaży dostępne są prezerwatywy nawilżone środkiem plemnikobójczym.

Środki plemikobójcze

Preparaty te unieszkodliwiają plemniki, pozbawiając je możliwości ruchu. Środki te stosuje się z reguły tuż (do 10-15 minut) przed stosunkiem, wprowadzając je do pochwy bezpośrednio w postaci globulek lub w postaci żelu, pianki, maści wraz z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi. Zastosowanie gąbki nasączonej spermicydem można przedsięwziąć nawet na 24 godziny przed planowanym zbliżeniem. Metody chemiczne, oprócz powszechnie stosowanego nonoksynolu wykazującego działanie wiruso-, grzybo- i rzęsistkobójcze, nie zapobiegają zakażeniom chorobami roznoszonymi drogą płciową i stwarzają ryzyko uczuleń.

Metody chirurgiczne

Polegają na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u kobiet, a nasieniowodów u mężczyzn. Sterylizacja jest metodą skuteczną, jednak i ona nie zapewnia 100% pewności.

Skuteczność męskiej sterylizacji po 1 roku jest równa 99,85-99,9%. Sterylizacja kobiety zapewnia skuteczność po 1 roku od zabiegu rzędu 99,5%.

Do wad sterylizacji kobiecej trzeba zaliczyć jej permanentność. Możliwe jest odwrócenie procesu, powrót do naturalnej płodności wymaga jednak zaawansowanej i poważnej operacji chirurgicznej, której rezultat nie może być zagwarantowany.

Podobnie w przypadku wazektomii ? odwrócenie, jakkolwiek możliwe, jest drogie i wymaga zaawansowanej i poważnej operacji chirurgicznej, której rezultat nie może być zagwarantowany.

Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny?

Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera gestagen. Zastrzyk z tego hormonu wykonuje się raz na trzy miesiące. Hamuje owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę jamy macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej. czytaj więcej »

Bardzo boli mnie brzuch w trakcie miesiączkowania. Czy to normalne?

Bóle w dole brzucha podczas miesiączki, to tzw. bolesne miesiączkowanie. Może mieć wiele przyczyn, ale naukowcy ostatecznie nie ustalili powodu tej dolegliwości. Jeśli ból występuje po zmianie tamponu, to może jego przyczyną jest stan zapalny w pochwie. T czytaj więcej »

Antykoncepcja. Jaką metodę wybrać?

W ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych środków antykoncepcyjnych. Które z nich są dostępne w Polsce? Jaka metoda będzie dla ciebie najlepsza? czytaj więcej »

Jaki test ciążowy wybrać?

Aby rozwiać wątpliwości, które dają, pierwsze, niejednoznaczne objawy ciąży, warto samodzielnie wykonać test ciążowy. Dowiedz się więcej o domowych testach ciążowych. czytaj więcej »
Na skróty: Ginekolog24.com | Artykuł‚y | Promocje | Pytania do specjalistów | Blog | Regulamin | Kariera | Kontakt | Obsł‚uga Marketingowo - Reklamowa
© Copyright 2013 Ginekolog24.com
All Rights reserved. Korzystanie z serwisu oznacza akceptacją regulaminu.